Kumlama sarf malzemeleri

aluminyum-oksit-kumlama

Alüminyum Oksit
Mineral içerikli bir sarf malzemesi olan alüminyum oksit , saflığına göre derecelendirilir . Piyasada aluminyum oksit , alüminyumoksit , aluminyumoksit , corund , korund , corondum , korondum , aliminyum oksit , aliminyumoksit , alümina ve alumina isimleriyle de adlandırılan bu malzeme saflık derecesine göre BEYAZ , PEMBE ve KAHVERENGİ renkte bulunur.

seramik-bilye-kumlama

Seramik bilye
Seramik kürecik, cam kürecik gibi özellikle paslanmaz çeliklerin ve alüminyum alaşım metallerin kumlanmasında korozif etki yaratmamasından dolayı tercih edilmektedirler. Seramik kürecik sulu kumlama sistemlerine uygundur. Hassas kumlama yapılması gereken türbin kanatları, kalıplar ve motor parçaları gibi malzemelerin yüzeylerinin temizlenmesi amacıyla seramik kürecik kullanılmaktadır.

Plastik abrasiv
Düşük yoğunlukta olan plastik abrasiv ya da plastik aşındırıcı kumlama sarf malzemeleri, çok hassas yüzey işlemlerinde kullanılmaktadır. Havalı ve türbinli kumlama sistemlerine uygun bir malzemedir. Plastik granüller, farklı reçineler ile yoğun buharlaştırma metoduna göre üretilip ardından küçültülerek çeşitli tane büyüklüklerine göre sınıflandırılır.

paslanmaz-celik-bilye-kumlama

Paslanmaz Bilye
Paslanmaz çelik küre yada paslanmaz çelik bilye; erimiş haldeki paslanmaz çeliğin basınçlı su jeti ile pulverize edilmesiyle üretilmektedir. Paslanmaz çelik bilye, yine paslanmaz çelik ve alüminyum malzemelerin kumlanmasında kullanılmaktadır.

 

celik-bilye-kumlama

Çelik bilye
Erimiş haldeki çeliğin basınçlı su jeti ile pulverize edilmesiyle üretilen bu malzemeler, dökme demir ve pik gibi sert malzemelerin de kumlanmasına uygundurlar. İç yapı açısından martenzitik ve beynitik olarak ikiye ayrılan çelik bilye veya çelik misket, yine çeliklerin ve dökme demirlerin kumlanmasında kullanılırlar

garnet

Garnet
Garnet minerali silikatlar gurubu minerallerdir. Doğada yüzde 98 oranında saf halde bulunan garnet kayalarından öğütülerek elde edilir. Sertliği elmas ve oksit sınıfı corundum 'dan sonra gelen mineraldir. Sertlikleri 7,5-8,5 arasındadır. Piyasada avusturalya garneti, hindistan garneti veya garnet minerali olarak bilinen garnet su jeti kesme makinalarında aşındırıcı madde olarak ve diğer kumlama uygulamalarında da korozif etki yaratmamasından dolayı alüminyum oksit malzemesine bir alternatif olabilir.

Silisyum karbür
Piyasada iki çeşit silisyum karbür bulunmaktadır. Yeşil Silisyum Karbür özellikle sert ve çok kırılgan bir aşındırıcıdır. Sertliği yaklaşık 9.5 mohs' dur. Çarpma ve darbelere karşı duyarlıdır. Başlıca sert metal ve seramik gibi malzemelerin, cam ve aside dayanıklı östenitik içyapılı çeliklerin işlenmesinde kullanılır

cam-kurecik-kumlama

Cam Kürecik
Çapı 1 mm den daha küçük olan küresel camlara cam küre yada cam kürecik denilmektedir. Piyasada cam küre, cam kumu, cam bilye, cam bilya da denilmekte olup özellikle paslanmaz çelik ve alüminyum yüzeyler kumlanırken yoğun miktarda kullanılmaktadır.Örneğin ekstrüzyon ve döküm kalıpları temizlemede, türbin kanatları temizlemede, kaynak ve işlem izlerinin giderilmesinde kullanılır

cam-kumu-kumlama

Cam kumu
Geri dönüştürülmüş camların öğütüldükten sonraki hallerine cam griti , cam kumu yada cam tozu denilmektedir. Cam kumu toplanan cam artıklarının yıkanıp öğütüldükten sonra eleklerden geçirilmesi ile elde edilir. Yüzeylerin pürüzlendirilmesi ve boya sökme amacıyla püskürtülen cam kumu yada cam tozu, ancak aşındırıcı kaybının önlenemediği durumlarda ekonomik olabilmektedirler.

error: Content is protected !!